Földrajz 6 Kína Japán India Textová podstrana

Hostina Anikó

Afrika – növényzet és állatvilág, mezőgazdaság

A kontinens 6 %-át művelik.

Sok ember éhezik.

1.     Szubtrópusi területek – Afrika legészakibb (Földközi-tenger partvidéke) és legdélibb részei. Jellegzetes növények a citrusfélék (narancs, citrom, mandarin, pomelo, lime, grapefruit), oliva és szőlő.

2.     Sivatagok – a Ráktérítő mentén (Szahara) és a Baktérítő mentén (Namíb-sivatag, Kalahári-sivatag) terülnek el. Főleg éjszakai állatok jellemzőek, melyek napközben elbújnak a forróság elől (rovarok, kígyók, rágcsálók). A nagytestű állatok közül egyedül a teve (sivatag hajója) képes alkalmazkodni a hőséghez. Jellegzetes növény a kaktusz. Zöld szigetek (oázisok) csak ott alakulnak ki, ahol föld alatti vízkészletek találhatók. Az itt termesztett növények a datolyapálma, gyapot, (Egyiptomban, Nílus, öntözés) füge, gránátalma, zöldségek. Száhel övezet = a sivatag terjeszkedése, pl. az állatok legeltetésének következtében. Nomád pásztorkodás.

3.     Szavannák – hatalmas füves területek. Növényevő állatok nagy csordáinak biztosítanak élelmet (zebra, bivaly, antilop). De itt élnek az ezekre vadászó ragadozók is (oroszlán, leopárd, hiéna). Jellegzetes állat még a zsiráf és az elefánt. Elvétve néhány fafajta is jól érzi itt magát (baobab, akácia).

4.     Esőerdők – az egyenlítő mentén találhatók. A fák több szintben nőnek. Értékes fafajta például a mahagón. Rengeteg féle állat él itt, a legegyszerűbbektől egész a főemlősökig.

Kapás földművelés                                     Ültetvényes gazdálkodás

kezdetleges eszközökkel                           gépekkel

sokféle növényt                                           egyféle növényt

saját ellátásra                                              exportra

kukorica, köles, manióka, batáta              ananász, banán, kávé,    kakaó, olajpálma, tea.